• Slide 1 - podstrona

Blog

szczur w labiryncie

Labirynt to złożona konstrukcja, która składa się z licznych korytarzy oraz skrzyżowań utrudniających przejście z wejścia do punktu wyjścia. Budowle tego typu używane są od czasów starożytnych, kiedy zaczęto budować je z myślą o dostarczaniu rozrywki, a także w zastosowaniu podczas obrzędów religijnych i jako formy edukacyjnej zagadki. Skomplikowane konstrukcje tego typu zwiedzić można w wielu miejscach Polski, m.in. na Kaszubach w miejscowości Bliziny – znajdą tam Państwo wielkopowierzchniowe labirynty drewniane, labirynty z kukurydzy i wiele mniejszych labiryntów-łamigłówek. Rozrywka ta dostarcza sporo zabawy, a trudność w pokonaniu labiryntu to także doskonałe ćwiczenie dla umysłu.

biały labirynt

Labirynt to konstrukcja, która większości osób kojarzy się z greckim mitem o Minotaurze. Przywołuje uczucie niepewności, a nawet strachu. W literaturze pięknej jest symbolem życia, trudnych wyborów i ludzkiego umysłu. W dzisiejszych czasach jest to również forma rozrywki dla rodzin i osób poszukujących delikatnego zastrzyku adrenaliny – wejście do labiryntu to wspaniały trening dla umysłu człowieka, jego pamięci i koncentracji.

labirynt w polu kukurydzy

Budowanie labiryntów przez wielu ludzi postrzegane jest jako forma sztuki. Działają one na zmysły, pobudzają wyobraźnię, umiejętność orientacji w terenie, oraz logiczne myślenie. Najpopularniejsze labirynty budowane są z żywopłotu, a ich powierzchnia sięga nawet kilku hektarów. W Polsce labirynty cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to rewelacyjna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Aby labirynt przyciągnął i zainteresował, musi być odpowiednio zaprojektowany i zbudowany. Jednym z najwybitniejszych projektantów labiryntów na świecie jak Adrian Fisher.

człowiek w labiryncie

Labirynty cieszą się zainteresowaniem turystów. Na terenie Polski oraz za granicą znajdziemy wiele ciekawych i godnych uwagi współczesnych oraz historycznych labiryntów. Szukając wyjątkowych wrażeń, warto wyruszyć ich szlakiem i spróbować swoich sił w pokonaniu plątaniny przejść i ślepych uliczek. Podpowiadamy, które ze sławnych labiryntów warto zobaczyć.

labirynt w kukurydzy

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez zabawy. Jest ona integralną częścią procesu wzrostu i rozwoju dzieci na każdym z etapów ich życia. Choć może mieć inne formy i cel, to w bezpośredni sposób wpływa na budowanie relacji z otoczeniem, rozwój różnych umiejętności oraz umila czas. Wyjaśniamy, dlaczego dzieci powinny spędzać dużo czasu na rozwijającej zabawie.

labirynt

Symbolika labiryntu jest różna w zależności m.in. od kultury. Na przestrzeni wieków zmieniała się budowa labiryntów, sprawiając, że stopniowo stawały się one coraz bardziej zawiłe. Od powstania pierwszego labiryntu upłynęło wiele wieków, jednak fascynacja tym rodzajem budowli nie przeminęła. Wyjaśniamy, w jakim celu służą labirynty oraz jaki mają związek z nowoczesną technologią.

Tezeusz pomnik

Podania i mity to źródło ciekawych informacji o nas samych. Ich interpretacja nie zawsze jest oczywista i tak też jest w przypadku mitycznego Tezeusza, który dzięki sprytowi i wsparciu ukochanej pokonał strasznego Minotaura. Mit o Tezeuszu to przykład odwiecznej walki człowieka z jego słabościami. Przypominamy, jak Tezeusz pokonał labirynt oraz co pomogło mu odnieść sukces.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.