• Slide 1 - podstrona

Wpływ zabawy na rozwój dziecka

Trudno wyobrazić sobie dzieciństwo bez zabawy. Jest ona integralną częścią procesu wzrostu i rozwoju dzieci na każdym z etapów ich życia. Choć może mieć inne formy i cel, to w bezpośredni sposób wpływa na budowanie relacji z otoczeniem, rozwój różnych umiejętności oraz umila czas. Wyjaśniamy, dlaczego dzieci powinny spędzać dużo czasu na rozwijającej zabawie.

 

Czym jest zabawa i czy zawsze wpływa korzystnie na rozwój dziecka?

Na początek warto dowiedzieć się, czym jest zabawa. To aktywność, którą dziecko podejmuje samodzielnie, z rodzicami lub rówieśnikami w celu nie tylko zajęcia wolnego czasu, ale także osiągnięcia pewnych korzyści. Zabawa sprzyja rozwojowi kluczowych umiejętności, czyli ma wpływ na nawiązywanie relacji i kształtowanie postaw społecznych, pomaga rozwijać indywidualne talenty, uczy współpracy, wrażliwości i samodzielności, a także pozwala na rozwój na każdym z etapów życia dziecka. Zabawa rozwija, jednak w równie dużym stopniu relaksuje, pozwala spożytkować nadmiar energii oraz aktywować wszystkie zmysły do intensywnego rozwoju. Świetnym przykładem są zabawy ruchowe na świeżym powietrzu takie jak np. poszukiwanie wyjścia w labiryncie z kukurydzy. Właściwie dobrana do wieku oraz ewentualnych problemów malucha, ma także znaczenie terapeutyczne, pozwalając m.in. przezwyciężać dziecięce lęki oraz odnaleźć się w otaczającej malucha rzeczywistości. Nie każda zabawa jest jednak korzyścią dla dziecka. Obserwowany obecnie trend zastępowania tradycyjnych form zabawy wirtualną rzeczywistością już u kilkuletnich dzieci, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i rozwoju. Smartfon, tablet, komputer i telewizor, nie są w stanie zastąpić zabawy w świecie rzeczywistym. Nawet najlepiej oceniana gra edukacyjna lub bajka, nie przyniosą dziecku tyle korzyści, co zabawa w gronie rodziny i rówieśników. Warto także zastanowić się, czy zbytnio nie „atakujemy” dziecka głośnymi i emitującymi efekty świetlne zabawkami. Są one elementem dzieciństwa, jednak dla dziecka często bardziej atrakcyjne, rozwijające i przyjazne okazuje się podziwianie świata poza domem, a także korzystanie z dopasowanych do jego wieku aktywności.

 

Jaka zabawa wpływa korzystnie na dziecko?

Najlepszym impulsem do rozwoju malucha, jest zabawa ukierunkowana na zaspokojenie jego potrzeb w określonym wieku. Dzieci mogą bawić się w różny sposób, jednak warto pamiętać, że spędzanie wolnego czasu na zabawie powinno:

  • być dla dziecka przyjemnością,
  • aktywować dziecko ruchowo,
  • uczyć koncentracji na wykonywanych czynnościach,
  • wpływać na rozwój emocjonalny i społeczny,
  • aktywować motorykę dziecka,
  • pozwalać zdobywać nowe umiejętności,
  • uczyć rozwiązywania problemów,
  • uczyć właściwych postaw.

 

Warto postawić na różnorodną zabawę, która uczy, bawi i rozwija. Doskonale na rozwój wpływa aktywność na świeżym powietrzu, dzięki której dziecko nie tylko może spożytkować energię, ale także wiele dowiedzieć się na temat otaczającego je świata. Dla ciekawych świata małych odkrywców oraz ich bliskich stworzyliśmy idealne miejsce do rozwijającej, pozwalającej na skupienie i analizowanie sytuacji, a także uczącej rozwiązywania problemów zabawy. Labirynty o różnym stopniu trudności to atrakcja idealna dla każdego, która pozytywnie wpływa na rozwój dzieci w różnym wieku.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.