• Slide 1 - podstrona

Nie tylko dla ludzi - roboty pokonujące labirynty

Symbolika labiryntu jest różna w zależności m.in. od kultury. Na przestrzeni wieków zmieniała się budowa labiryntów, sprawiając, że stopniowo stawały się one coraz bardziej zawiłe. Od powstania pierwszego labiryntu upłynęło wiele wieków, jednak fascynacja tym rodzajem budowli nie przeminęła. Wyjaśniamy, w jakim celu służą labirynty oraz jaki mają związek z nowoczesną technologią.

 

Labirynt - jaka tajemnica się w nim kryje?

Myśląc o labiryncie, od razu przypominamy sobie mit o Tezeuszu oraz strasznego Minotaura, którego udało się mu pokonać. Tezeusz wyszedł z labiryntu, bo skorzystał z nici Ariadny, jednak pierwsze labirynty nie były bardzo skomplikowane pod względem swojej budowy. Rozsławiony dzięki Tezeuszowi labirynt w Knossos został zbudowany przez Dedala, a jego ruiny możemy podziwiać do dziś. Inne, równie urzekające i jednocześnie nieco przerażające budowle wznoszone były na całym świecie przez przedstawicieli różnych kultur. Co takiego jest w labiryncie, że budzi on nie tylko ekscytację, ale także niepokój? To pozostająca do dziś nierozwiązaną tajemnica. Labirynty zmieniały się pod względem budowy i symboliki, miały różne znaczenie dla człowieka, jednak jedno pozostało niezmienne - przyciągają i zachęcają do tego, aby spróbować swoich sił i jak Tezeusz „pokonać” swojego Minotaura.

 

Co wspólnego mają labirynty z robotami?

Pokonanie labiryntu to cel, który przyświeca nie tylko człowiekowi. Od lat 70.tych ubiegłego wieku odbywają się zawody robotów, które mają do pokonania skomplikowany labirynt. Labirynty powstają na zasadzie pewnych schematów. W celu ich pokonania konieczne jest odpowiednie planowanie i wykazanie się sprytem oraz inteligencją. Zawody robotów w labiryncie są sprawdzianem dla ich konstruktorów, którzy starają się coraz bardziej unowocześniać konstruowane maszyny. Zachowanie się robota w labiryncie pozwala sprawdzić działanie zastosowanych algorytmów poszukiwania oraz ma ważny cel - pomaga znaleźć rozwiązania, które pozwolą na zastosowanie robotów w codziennym życiu. Jednym z celów współczesnej robotyki jest zastąpienie człowieka podczas wykonywania niebezpiecznych czynności. W sprawdzeniu skuteczności robotów w trudnych warunkach oraz określenia ich możliwości i „inteligencji” są one testowane w różny sposób, dzięki czemu będą mogły zostać użyte np. do poszukiwania ludzi w trudnych warunkach. Obecnie labirynty pokonują roboty klasy MicroMause, które rywalizują w kilku konkurencjach.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.