• Slide 1 - podstrona

Mit o Tezeuszu

Podania i mity to źródło ciekawych informacji o nas samych. Ich interpretacja nie zawsze jest oczywista i tak też jest w przypadku mitycznego Tezeusza, który dzięki sprytowi i wsparciu ukochanej pokonał strasznego Minotaura. Mit o Tezeuszu to przykład odwiecznej walki człowieka z jego słabościami. Przypominamy, jak Tezeusz pokonał labirynt oraz co pomogło mu odnieść sukces.

 

Krótkie streszczenie mitu o Tezeuszu

Powróćmy na chwilę do czasów szkolnych i przypomnijmy sobie, kim był Tezeusz i czym się zasłużył. Tezeusz to największy bohater ateński, który wielokrotnie udowodnił swoją siłę i męstwo. Udało mu się uwolnić ateńczyków od konieczności składania w ofierze Minotaurowi 7 młodzieńców i 7 dziewcząt, czego domagał się król Minos. W jaki sposób tego dokonał?

Minotaur zamieszkiwał zbudowany przez Dedala labirynt, a Tezeusz postanowił go zgładzić. Udało mu się to dzięki wsparciu córki króla Minosa, która obdarzyła go miłością. Ariadna pomogła Tezeuszowi pokonać skomplikowany labirynt oraz bezpiecznie go opuścić. Tezeusz wykazał się wyjątkowym sprytem i męstwem podczas swojej wyprawy, bo zamiast 7 dziewcząt i 7 młodzieńców, zabrał ze sobą jedynie dwóch młodych mężczyzn, których przebrał za kobiety. Przed wyprawą do labiryntu został obdarowany przez Ariadnę nicią, dzięki której odnalazł drogę powrotną. Po zgładzeniu Minotaura bezpiecznie opuścił budowlę oraz wyruszył wraz z Ariadną do Aten. Niestety, Tezeusz nie był stały w uczuciach i dość szybko odkochał się w Ariadnie, pozostawiając ją na wyspie Naksos.

 

Symbolika labiryntu

Labirynt symbolizuje walkę z własnymi słabościami oraz poszukiwanie sposobu rozwiązania dręczących nas problemów. Jako skomplikowana, wroga i jednocześnie dynamiczna przestrzeń jest symbolem odwiecznej walki, jaką toczą ludzie sami ze sobą, doświadczając przy tym uczucia zagubienia. Labirynt jest także symbolem wytrwałego dążenia do osiągnięcia wyznaczonych celów. Niezależnie od interpretacji jego symboliki, labirynt jest fascynującą budowlą, której pokonanie wymaga wytrwałości oraz sprytu. W naszych labiryntach każdy poczuje się jak mityczny Tezeusz, choć nie ma w nich groźnego Minotaura. Zachęcamy do skorzystania z okazji i wyjątkowej zabawy w labiryntach, które zostały stworzone dla różnych grup wiekowych.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.